top of page

Czym zajmuje się zegarmistrz?

Zaktualizowano: 17 sie

Choć niemal wszyscy mamy pod ręką telefony komórkowe, a w godzinach pracy mijający czas kontrolujemy głównie na ekranie komputera, zegarki na rękę czy stojące budziki nigdy nie wyjdą z mody. Te noszone na nadgarstku na stałe wpisały się w nasze codzienne i okazjonalne stylizacje, a domach dość często stanowią pamiątki przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wiszą na ścianach w kuchni, dumnie prezentują się na salonowych komodach czy budzą w sypialni. Nic więc dziwnego, że zegarmistrz wciąż ma pełne ręce roboty, a zawód cieszy się powszechnym szacunkiem i uznaniem, zwłaszcza w małych społecznościach. Czym się właściwie zajmuje i jakimi cechami powinien się odznaczać w codziennej pracy?


Sprzedaż i naprawa - główne zakresy działania

Naprawa uszkodzonych urządzeń, konserwacja, wymiana pasków czy baterii – to pierwsze skojarzenia, jakie mamy z pracą zegarmistrza. Jego zadaniem jest modernizacja wyeksploatowanych sprzętów i ich poszczególnych części. Wymiana baterii i paska często ma dla klientów wymiar sentymentalny ze względu na okoliczności otrzymania zegarka. Właściwie wykonana konserwacja lub naprawa może więc wydłużyć możliwość korzystania z takiego, czasem i kilkudziesięcioletniego, czasomierza.


W ramach usługi zegarmistrza można również liczyć na fachowe doradztwo podczas zakupu nowego sprzętu. Punkty napraw są bowiem często połączone z salonem, w którym można wybrać nowy zegarek na rękę czy czasomierz na domową ścianę. Sprawia to, że zegarmistrz musi być zawsze na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Pogłębianie wiedzy przyda się zarówno podczas przeprowadzania transakcji zakupowej, jak i naprawiania nowoczesnego modelu – czy to na rękę, wiszącego, czy też stojącego.


Cechy dobrego zegarmistrza

Zawód zegarmistrza to często, tak jak w przypadku naszej działalności, rodzinna tradycja i pasja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Warto zaznaczyć, że miłość do zegarków i chęć kontynuowania dzieła dziadka czy ojca nie wystarczą, by być dobrym w swoim fachu. Ważna jest również, o czym wspomnieliśmy, chęć ciągłego dokształcania i poznawania nowinek ze świata czasomierzy. Im bardziej nowoczesne modele, tym więcej w nich elementów elektronicznych, które wymagają innego podejścia niż części analogowe. Zegarmistrz musi więc w codziennej pracy wykazywać się ogromną precyzyjnością i skupieniem. Dokładność to podstawa tego rzemiosła. W wykonywaniu zawodu pomóc może również dobry wzrok.


Nie tylko zdolności manualne

Warto zaznaczyć, że nasza praca to nie tylko działanie na mechanizmach i czynności prowadzone w związku z naprawą i modernizacją czasomierzy. To także, a może przede wszystkim, praca z właścicielami zegarków. Rozmowy – czasem długie, o historii danego urządzenia. Dyskusje na temat zakresu, terminu i kosztu naprawy. Zegarmistrz musi więc niekiedy uzbroić się w cierpliwość. Przydaje się ona nie tylko podczas kontaktu z klientem. Niezwykle istotna jest również w trakcie prowadzonych napraw, gdy trzeba łączyć ze sobą milimetrowe części mechanizmu, lub negocjacji z firmami dostarczającymi poszczególne części i nowe modele.

14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Zegarmistrzostwo pełne jest fascynujących technik oraz mechanizmów, które wpływają na działanie całego elementu. Tourbillon to oryginalna maszyneria zegarkowa, która niweluje wpływ grawitacji na dzi

W świecie zegarmistrzostwa istnieje jedno słowo, które wzbudza zachwyt i podziw zarówno wśród miłośników zegarków, jak i pasjonatów technologii — chronograf. To niezwykły, często złożony i precyzyjn

Każdy z nas ma przynajmniej jeden taki mechanizm w domu. Odmierzamy czas, zerkając na nadgarstek, ścianę lub komodę, na której być może stoi budzik lub rodzinna pamiątka. Regularnie dbamy o nasze cz

bottom of page