top of page

Czym zajmuje się zegarmistrz?

Zaktualizowano: 17 sie 2023

Choć niemal wszyscy mamy pod ręką telefony komórkowe, a w godzinach pracy mijający czas kontrolujemy głównie na ekranie komputera, zegarki na rękę czy stojące budziki nigdy nie wyjdą z mody. Te noszone na nadgarstku na stałe wpisały się w nasze codzienne i okazjonalne stylizacje, a domach dość często stanowią pamiątki przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wiszą na ścianach w kuchni, dumnie prezentują się na salonowych komodach czy budzą w sypialni. Nic więc dziwnego, że zegarmistrz wciąż ma pełne ręce roboty, a zawód cieszy się powszechnym szacunkiem i uznaniem, zwłaszcza w małych społecznościach. Czym się właściwie zajmuje i jakimi cechami powinien się odznaczać w codziennej pracy?


Sprzedaż i naprawa - główne zakresy działania

Naprawa uszkodzonych urządzeń, konserwacja, wymiana pasków czy baterii – to pierwsze skojarzenia, jakie mamy z pracą zegarmistrza. Jego zadaniem jest modernizacja wyeksploatowanych sprzętów i ich poszczególnych części. Wymiana baterii i paska często ma dla klientów wymiar sentymentalny ze względu na okoliczności otrzymania zegarka. Właściwie wykonana konserwacja lub naprawa może więc wydłużyć możliwość korzystania z takiego, czasem i kilkudziesięcioletniego, czasomierza.


W ramach usługi zegarmistrza można również liczyć na fachowe doradztwo podczas zakupu nowego sprzętu. Punkty napraw są bowiem często połączone z salonem, w którym można wybrać nowy zegarek na rękę czy czasomierz na domową ścianę. Sprawia to, że zegarmistrz musi być zawsze na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Pogłębianie wiedzy przyda się zarówno podczas przeprowadzania transakcji zakupowej, jak i naprawiania nowoczesnego modelu – czy to na rękę, wiszącego, czy też stojącego.


Cechy dobrego zegarmistrza

Zawód zegarmistrza to często, tak jak w przypadku naszej działalności, rodzinna tradycja i pasja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Warto zaznaczyć, że miłość do zegarków i chęć kontynuowania dzieła dziadka czy ojca nie wystarczą, by być dobrym w swoim fachu. Ważna jest również, o czym wspomnieliśmy, chęć ciągłego dokształcania i poznawania nowinek ze świata czasomierzy. Im bardziej nowoczesne modele, tym więcej w nich elementów elektronicznych, które wymagają innego podejścia niż części analogowe. Zegarmistrz musi więc w codziennej pracy wykazywać się ogromną precyzyjnością i skupieniem. Dokładność to podstawa tego rzemiosła. W wykonywaniu zawodu pomóc może również dobry wzrok.


Nie tylko zdolności manualne

Warto zaznaczyć, że nasza praca to nie tylko działanie na mechanizmach i czynności prowadzone w związku z naprawą i modernizacją czasomierzy. To także, a może przede wszystkim, praca z właścicielami zegarków. Rozmowy – czasem długie, o historii danego urządzenia. Dyskusje na temat zakresu, terminu i kosztu naprawy. Zegarmistrz musi więc niekiedy uzbroić się w cierpliwość. Przydaje się ona nie tylko podczas kontaktu z klientem. Niezwykle istotna jest również w trakcie prowadzonych napraw, gdy trzeba łączyć ze sobą milimetrowe części mechanizmu, lub negocjacji z firmami dostarczającymi poszczególne części i nowe modele.

18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Tourbillon co to jest, jak działa i jakie są jego rodzaje?

Zegarmistrzostwo pełne jest fascynujących technik oraz mechanizmów, które wpływają na działanie całego elementu. Tourbillon to oryginalna maszyneria zegarkowa, która niweluje wpływ grawitacji na dzi

Chronograf - co to jest i jak działa?

W świecie zegarmistrzostwa istnieje jedno słowo, które wzbudza zachwyt i podziw zarówno wśród miłośników zegarków, jak i pasjonatów technologii — chronograf. To niezwykły, często złożony i precyzyjn

Tajniki czasomierza - jak działa zegarek

Każdy z nas ma przynajmniej jeden taki mechanizm w domu. Odmierzamy czas, zerkając na nadgarstek, ścianę lub komodę, na której być może stoi budzik lub rodzinna pamiątka. Regularnie dbamy o nasze cz

Comments


bottom of page