top of page

Tajniki czasomierza - jak działa zegarek

Zaktualizowano: 17 sie 2023

Każdy z nas ma przynajmniej jeden taki mechanizm w domu. Odmierzamy czas, zerkając na nadgarstek, ścianę lub komodę, na której być może stoi budzik lub rodzinna pamiątka. Regularnie dbamy o nasze czasomierze, odkurzając je lub wymieniając przetarte paski. Jednak czy zastanawialiśmy, w czym tkwi ich sekret, jakie tajniki skrywa pod tarczą? Jak działa zegarek na rękę, a jak modele stojące? Zapraszamy do lektury!


Zegarek na rękę - z czego się składa?


To, jak działa zegarek, uzależniony jest od jego wewnętrznego mechanizmu. Zastosowanie konkretnego typu dyktuje rodzaj czasomierza. Zacznijmy od zegarka na rękę. To model, który nigdy nie wychodzi z mody. I te nowsze, i te przechodzące z pokolenia na pokolenie mają wielu zwolenników. A jakie mają tajniki w środku? Podstawowymi elementami każdego czasomierza na rękę są zazwyczaj: koperta, tarcza, szkiełko, dekiel, luneta, koronka, przyciski, bransoleta lub pasek oraz mechanizm, którego różne typy postaramy się przybliżyć poniżej.


Jak działa zegarek na rękę? Poznaj modele kwarcowy, automatyczny oraz mechaniczny


  • Zacznijmy od zegarka kwarcowego. To mechanizm, który jak wskazuje nazwa, działa dzięki kryształowi kwarcu. Bierze on czynny udział w procesie przesyłania energii. Drgania kryształu są zliczane w układ cyfrowy, co w rezultacie pozwala na poruszanie się wskazówek po tarczy. Model ten posiada baterię i nie wymaga regularnego nakręcania. Precyzyjność, dostępność i niska, w porównaniu do innych wariantów awaryjność, czyni go najpopularniejszym czasomierzem zarówno na damskich, jak i męskich nadgarstkach.


  • Drugi typ to zegarek mechaniczny. Działa mimo braku baterii. Jego wnętrze kryje wiele niespodzianek i posiada kilka podzespołów. Naciąg, napęd, przekładnia napędu, przekładnia chodu, wychwyt oraz regulator tworzą całość, którą w ruch wprawia wahadło lub balans. Wspomniany wychwyt przekazuje energię do regulatora. Mechanizm mechaniczny działa dzięki samoczynnego rozprężania sprężyny napędowej.


  • Zegarek automatyczny nazywany jest także czasomierzem mechanicznym samonakręcającym. Nakręca się podczas noszenia, do tego, by działał, nie jest potrzebne nakręcanie przez koronkę. Nakręca się automatycznie. Zastanawiasz się, czy taki czasomierz działa w nocy, kiedy leży na nocnej szafce lub stole? Tak, mechanizm ma rezerwę chodu, nawet kilkadziesiąt godzin. Jeśli jednak wiadomo, że ten model nie będzie zbyt często użytkowany, warto rozważyć zakup innego typu zegarka lub dokupienie rotomatu. Odpowiada on za imitację ruchu ręki, w rezultacie czego nie dojdzie do uszkodzenia czasomierza.


Jak to się dzieje, że budzik budzi?


Większość z nas zamawia budzenie w telefonie komórkowym, odpowiednio ustawiając daty i godziny w aplikacji. W gronie naszych czytelników znajdą się jednak miłośnicy klasyki - budzików stojących na szafce nocnej, które wydają z siebie przyjemne (lub nie, w zależności od pory) dźwięki tradycyjnego dzwonka lub skoczne melodyjki. Obecnie na rynku wyróżnia się dwa typy budzika. Zegarki, których zadaniem jest wyrwanie nas z głębokiego snu działają albo na baterie, albo dzięki zasilaniu bezpośrednio z gniazdka. Modele posiadają wyświetlacz, który oprócz godziny oczywiście, może pokazywać dodatkowe dane. Data, temperatura – to informacje, które wielu mogą się przydać po przebudzeniu. Niektóre modele są także wyposażone w radio. Jakie mechanizmy kryją budziki w swoich wnętrzach? Zazwyczaj są to typy kwarcowe i mechaniczne, jak te opisane powyżej. Odpowiednimi przyciskami i pokrętłami ustawia zarówno aktualny czas, jak i godzinę budzenia.


Nieprawidłowe działanie zegarka - poproś o pomoc specjalistę


Masz wątpliwości, czy twój zegarek chodzi prawidłowo? A może mechanizm się zatrzymał i nie jesteś w stanie odczytać prawidłowej godziny? Pamiętaj, by nie naprawiać czasomierza na własną rękę, a zgłosić się z nim do zegarmistrza w celu naprawy. Doświadczenie i wiedza pozwolą nam zdiagnozować problem, wybrać najlepsze rozwiązanie i usunąć usterkę. Zapraszamy do kontaktu – znajdziesz nas w kilku lokalizacjach w Warszawie.

14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Tourbillon co to jest, jak działa i jakie są jego rodzaje?

Zegarmistrzostwo pełne jest fascynujących technik oraz mechanizmów, które wpływają na działanie całego elementu. Tourbillon to oryginalna maszyneria zegarkowa, która niweluje wpływ grawitacji na dzi

Chronograf - co to jest i jak działa?

W świecie zegarmistrzostwa istnieje jedno słowo, które wzbudza zachwyt i podziw zarówno wśród miłośników zegarków, jak i pasjonatów technologii — chronograf. To niezwykły, często złożony i precyzyjn

Wszystko o skórzanych paskach do zegarka

To jeden z najważniejszych elementów czasomierza noszonego na ręku. Decyduje nie tylko o jego walorach estetycznych, ale i funkcjonalności. Dla komfortu użytkowania sprzętu powinien być dobrze dopas

Comments


bottom of page